សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​ រវាង​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​មុខងារ​ភារកិច្ច​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ នៅ​ខេត្តកណ្តាល​
១៩ សីហា ២០១៥
នៅថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៥ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានបន្តរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយអំពីសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមរវាង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានិងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងមុខងារ-ភារកិច្ចរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា នៅខេត្តកណ្តាល ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។ សិក្ខាសាលានេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងរបស់សាធារណជនមកលើការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដែលផ្តល់ដោយគ្រឹះស្ថាន ធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ, ការអភិវឌ្ឍវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា, អត្រាការប្រាក់, និងទស្សនវិស័យរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាលើការអភិវឌ្ឍវិស័យ មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា នាពេលអនាគត ។

Seminar Disseminating the Joint Statement of the National Bank of Cambodia and the Ministry of Economy and Finance, and roles and functions of the NBC, in Kandal Province
2015-08-19
On August 19th, 2015, the National Bank of Cambodia (NBC) continued to organize the seminar disseminating the Joint Statement of the National Bank of Cambodia and the Ministry of Economy and Finance, and roles and functions of the NBC, in Kandal Province, presided over by H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia. The purpose of the seminar is to raise public awareness on financial services provided by banks and microfinance institutions in Cambodia, development of Cambodia’s microfinance sector, issues related to interest rate, and the NBC’s vision on developing Cambodia’s microfinance sector in the future.