វេទិកា​កំពូល​ចិន​-​អាស៊ាន​ លើក​ទី​ ៧​ស្តី​ពី​ “​សហប្រតិបត្តិការ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ និង​ពិ​ព័រ​ណ៏​ចិន​-​អាស៊ាន​ (CAEXPO)
២៤ កញ្ញា ២០១៥
​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​និង​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​នៅ​ក្នុង​វេទិកា​កំពូល​អាស៊ាន​-​ចិន​លើក​ទី​៧​ ស្តី​ពី​ “​សហប្រតិបត្តិការ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​”​ ដែល​សហការ​រៀបចំ​ដោយ​ទីផ្សារ​មាស​សៀង​ហៃ​ និង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ចិន​ នៅ​ទីក្រុង​ណា​ន​នី​ង​ ប្រទេស​ចិន​ ។​ វេទិកា​នេះ​ បាន​អញ្ជើញ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ធនាគារកណ្តាល​ និ​យ​ត័ករ​ហិរញ្ញវត្ថុ​និង​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​មក​ពី​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ និង​ប្រទេស​ចិន​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​ ផ្លាស់​ប្តូរ​យោបល់​និង​បទ​ពិសោធន៍​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​មាស​ ក្នុង​តំបន់​ ។​ វេទិកា​នេះ​ ក៏​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​ដល់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​អាស៊ាន​និង​ចិន​ ដើម្បី​រឹតចំណង​មិត្តភាព​និង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​តំបន់​ផង​ដែរ​ ។​
​ក្នុងអំឡុងពេល​ទស្សនកិច្ច​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ក៏​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​លោក​ Luo​ Jun​ ប្រធាន​ធនាគារ​ Guanghi​ Beibu​ Gulf​ Bank​ នៅ​ប្រទេស​ចិន​ បាន​ជួប​សម្តែង​ការ​គួរសម​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ ស្តី​ពី​សក្តានុពល​និង​ការ​រីក​ចម្រើន​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ ។​ ឯកឧត្តម​ ក៏​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​លោកស្រី​ Lila​ Lu​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​ផ្នែក​ទីផ្សារ​ របស់​ ក្រុមហ៊ុន​ Shanghai​ Gold​ Exchange​ International​ បាន​ជួប​ពិភាក្សា​អំពី​ការ​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​របស់​ស្ថាប័ន​ទាំង​ពីរ​ នា​ពេល​អនាគត​។​

The 7th China-Asean Summit Forum on Financial Cooperation and Development and China-Asean Exhibition (CAEXPO)
2015-09-24
On September 19th, 2015, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, participated and delivered speeches in the 7th China-Asean Summit Forum on Financial Cooperation and Development, co-hosted by Shanghai Gold Exchange and other relevant Chinese financial institutions, in Nanning, China. This forum invited representatives from Central Banks, financial service Regulators and financial institutions in ASEAN and China to exchange views and experience on regional gold market development. This summit also provided leaders and delegation in financial sector from ASEAN and China, an opportunity to enhance the amical relationship and strengthen the cooperation in the regional financial sector dvelopment.
During his mission, H.E. Chea Chanto also allowed Mr. Luo Jun, Chairman of Guanghi Beibu Gulf Bank, to pay courtesy call and discuss about the potential and performance of Cambodia’s economy and financial sector. He also met with Ms. Lila Lu, Executive Marketing Director of Shanghai Gold Exchange International, to discuss about the future cooperation between the two institutions.