សន្និសីទ​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច​លើក​ទី​២​ របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ស្តី​ពី​ ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដើម្បី​រួមចំណែក​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​
២៩ កញ្ញា ២០១៥
អង្គ​សន្និសីទ​បាន​ពិភាក្សា​លើ​ប្រធានបទ​ចំនួន​ ៦​ គឺ​ ៖​ ១).​ សារៈសំខាន់​នៃ​ប្រាក់​រៀល​ចំពោះ​កម្ពុជា​ ២).​ ការ​ប្រើប្រាស់​រូបិយ​វត្ថុ​និង​រូបិយប័ណ្ណ​នៅ​ក្នុង​អាជីវកម្ម​និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ ៣).​ ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​៖​ របប​អត្រា​ប្តូរ​ប្រាក់​ថេរ​ ឬ​អណ្តែត​ ឬ​របប​ផ្សេង​ទៀត​?​ ៤).​ ការ​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​ប្រព័ន្ធ​ធានា​រ៉ាប់រង​លើ​ប្រាក់​បញ្ញើ​ជា​រៀល​នៅ​កម្ពុជា​ ៥).​ ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​តាម​រយៈ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​ប្តូរ​ប្រាក់​នៅ​កម្ពុជា​ និង​ ៦).​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​មូល​ប​ត្រ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ ។​ អ្នកចូលរួម​ក្នុង​សន្និសីទ​នេះ​ រួម​មាន​ តំណាង​មក​ពី​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ សាកលវិទ្យាល័យ​ និង​វិទ្យាស្ថាន​ស្រាវជ្រាវ​ សេដ្ឋវិទូ​ និស្សិត​ និង​សាធារណជន​សរុប​ប្រមាណ​ចំនួន​ ២៥០​ នាក់​ ។​

The Second Annual National Bank of Cambodia Macroeconomic Conference 2015 on "Leveraging Financial Market Development to Promote the Use of Riel"
2015-09-29
The conference consisted of presentations and discussions on six topics namely: 1). The Importance of Riel to Cambodia, 2). The Use of Local and Foreign Currency in Business and Its Challenges 3). Promotion of Riel: Fixed or Floating Exchange Rate or Anything Else?, 4). Implementing Deposit Insurance in Cambodia, 5). Promotion of the Greater Use of Local Currency through the Development of Foreign Exchange Market, and 6). The Development of Securities Market as a Driver of the Usage of Riel. In the conference, there were 250 participants, included: representatives from governmental and public institutions, banking and financial institutions, universities, research institutions, economists, and scholars.