កិច្ចប្រជុំ​រួម​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ទេសាភិបាល​ធនាគារពិភពលោក​និង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០១៥​
១៥ តុលា ២០១៥
ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ ចូលរួម​កិច្ចប្រជំ​ុ​រួម​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​ ទេសាភិបាល​ធនាគារពិភពលោក​និង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០១៥​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​៨​ ដល់​១១​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ នៅ​ទីក្រុង​លី​ម៉ា​ ប្រទេស​ប៉េ​រូ​ ។​ កិច្ចប្រជុំ​ប្រចាំឆ្នាំ​នេះ​ មាន​គោលបំណង​បង្កើត​ជា​វេទិកា​ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​គោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​របស់​ធនាគារពិភពលោក​និង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ បាន​ជួបជុំ​ពិភាក្សា​ពី​ស្ថានភាព​និង​ទស្សនវិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភព​ លោក​និង​តំបន់​ បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​ដំណោះស្រាយ​គោលនយោបាយ​ ក្នុង​ការ​ជំរុញ​កំណើន​និង​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​និង​បរិ​យា​ប័ន្ន​ ។​ កិច្ចប្រជុំ​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​សំណាក់​លោក​ជំទាវ​ Christine​ Lagarde​ នាយិកា​គ្រប់គ្រង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ឯកឧត្តម​ Jim​ Yong​ Kim​ ប្រធាន​ធនាគារពិភពលោក​ រដ្ឋមន្ត្រី​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារកណ្តាល​ តំណាង​វិស័យ​ឯកជន​ និង​សង្គម​ស៊ី​វិល​ មក​ពី​ប្រមាណ​ ១៨០​ ប្រទេស​ ។​
​នា​ឱកាស​នោះ​ដែរ​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ បាន​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ប្រចាំឆ្នាំ​រួម​លើក​ទី​៤៨​ នៃ​ទេសាភិបាល​ ធនាគារពិភពលោក​/​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ តំបន់​អា​សុ​ី​អាគ្នេយ៍​ (SEAV​ Group)​ ដោយ​ផ្តោត​ទៅ​លើ​បច្ចុប្បន្នភាព​នៃ​គោលនយោបាយ​របស់​ធនាគារពិភពលោក​និង​មូលនិធិ​រូបិយ​វត្ថុ​អន្តរជាតិ​ ទស្សនវិស័យ​លើ​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​សកល​និង​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​អាស៊ី​ ។​

The 2015 Annual Meetings of the World Bank Group and International Monetary Fund
H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, led the delegation to attend the 2015 Joint Annual Meeting World Bank/International Monetary Fund from 8-11 October 2015, in Lima, Peru. The purpose of the meeting is to provide a forum for economic policy makers from IMF/WB member countries, to discuss on the current situation and perspective of the global and regional economy, challenges and policy actions to promote sustainable and inclusive growth. Participants in the meeting are Mme Christine Lagarde, Managing Director of the IMF, Mr. Jim Yong Kim, President of the WB, Ministers and Governors, as well as representatives from private sector and civil society, from 180 countries.
This year, H.E. Chea Chanto was also elected to be chairman of the 48th Joint Annual Meeting for WB/IMF Governors of Southeast Asia Constituency. This meeting aims at updating the Governors on the policy issues of the IMF and the WB, and on various issues related to changing demographics and sustaining long-term growth, and the global financial stability outlook and implications on Asia.