ជំនួបពិភាក្សាជាមួយគណៈប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ច សហរដ្ឋអាមេរិក-អាស៊ាន
នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​ ២៦​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ នេះ​ លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ទេសាភិបាល​រង​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ តំណាង​របស់​ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិ​នៃ​ កម្ពុជា​ បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​គណៈប្រតិភូ​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​សហរដ្ឋអាមេរិក​-​អាស៊ាន​ ចូល​ជួប​ សម្តែង​ការ​គួរសម​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ ។​
​ជំនួប​ពិភាក្សា​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​និង​មន្ត្រី​ជំនាញ​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​  និង​ លោក​ William​ G.​ Lafferrandre​ III​ ប្រធាន​គណៈប្រតិភូ​ និង​សមាជិក​ដែល​ជា​មន្ត្រី​ ជាន់ខ្ពស់​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ធំៗ​ចំនួន​ ១០​ ។​ គោលបំណង​នៃ​ជំនួប​ពិភាក្សា​នេះ​គឺ​ដើម្បី​ ស្វែង​យល់​ពី​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​និង​ទីផ្សារ​ ក៏​ដូច​ជា​ឱកាស​វិនិយោគ​និង​ការ​ពង្រីក​ពាណិជ្ជកម្ម​ បន្ថែម​នៅ​កម្ពុជា​ ជា​ពិសេស​បន្ទាប់​ពី​កម្ពុជា​បាន​ចូល​ជា​សមាជិក​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ អាស៊ាន​ (AEC)​ ។​ ក្រុម​គណៈប្រតិភូ​ក៏​បាន​ជម្រាប​ជូន​លោក​ជំទាវ​ទេសាភិបាល​រង​ និង​អង្គ​ ប្រជុំ​អំពី​ចំណាប់​ អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​ជាតិ​ (National​ Shared​ Switch)​ ដើម្បី​ទូទាត់​ថ្លៃ​ទិដ្ឋាការ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​ ។​ ទន្ទឹម​នេះ​ ក្រុម​គណៈប្រតិភូ​ក៏​បាន​គាំទ្រ​ យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ក៏​ដូច​ជា​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ ផង​ដែរ​ ។​
​ជាទី​បញ្ចប់​ លោក​ជំទាវ​ទេសាភិបាល​រង​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ សហរដ្ឋអាមេរិក​ដែល​តែងតែ​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ តាម​រយៈ​ជំនួយ​ បច្ចេកទេស​ និង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នានា​ ។​

Meeting with the US-ASEAN Business Council
On behalf of H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia (NBC), H.E. Neav Chanthana, Deputy Governor, on July 26, 2016, met with delegates of the US-ASEAN Business Council.
This meeting was attended by the NBC’s senior officials and technical staff as well as Mr. William G. Lafferrandre III, head of the delegation and members of the senior officials of 10 leading American companies. The purpose of the meeting is to explore the market and economic situation as well as the further expansion of trade and investment opportunities in the country especially after the Cambodia became a member of the ASEAN Economic Community (AEC). The delegation also expressed their interest on the use of the payment system (National Shared Switch) for online payment of the visa. Meanwhile, the delegation also supported the national strategy on the promotion of the use of the riel.
Finally, H.E deputy governor is grateful to the US government for providing support to the NBC through technical assistance and training.