កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​ទេសាភិបាល​នៃ​សន្និសីទ​ស្តី​ពី​ “​ប្រទេស​បួន​ គោលដៅ​តែ​មួយ​”​ នៅ​ទីក្រុង​យ៉ាំ​ង​ហ្គោ​ន​ ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន​ម៉ា​
០១ សីហា ២០១៦
ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០​ ខែកក្កដា​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ ឯកឧត្តម​ ជា​ ចាន់​តូ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ ទៅ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​ទេសាភិបាល​និង​កម្មវិធី​នានា​ នៃ​សន្និសីទ​ “​ប្រទេស​បួន​ គោលដៅ​តែ​មួយ​”​ ស្តី​ពី​ កា​រត​ភ្ជាប់​វិស័យ​ទេសចរណ៍​និង​ការ​ពង្រីក​សហ​ប្រ​តិ​ប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ នៅ​ទីក្រុង​យ៉ាំ​ង​ហ្គោ​ន​ ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន​ម៉ា​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ដោយ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងទេសចរណ៍​ និង​ទេសាភិបាល​ធនាគារកណ្តាល​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​បួន​ (CLMV​ ៈ​ កម្ពុជា​ ឡាវ​ មី​យ៉ា​ន​ម៉ា​ និង​វៀតណាម​)​ ដោយ​មានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ជា​អធិបតីភាព​របស់​ថ្នាក់​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​និង​អនុ​ប្រធានាធិបតី​របស់​ប្រទេស​ CLMV​ ។​ សន្និសីទ​នេះ​ មាន​គោលបំណង​ពង្រឹង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ CLMV​ ទាក់ទាញ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​បរទេស​ លើកកម្ពស់​ប្រទេស​ CLMV​ ជា​គោលដៅ​ដ៏​ទាក់ទាញ​តែ​មួយ​ និង​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ ។​
​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ ទេសាភិបាល​ ធនាគារកណ្តាល​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​បួន​ បាន​ឯកភាព​បង្កើន​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ ដើម្បី​សម្រេច​បាន​វឌ្ឍនភាព​សំខាន់ៗ​ ក្រោម​ក្របខ័ណ្ឌ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អាស៊ាន​ និង​បាន​គាំទ្រ​ការ​បង្កើត​ “​ក្រុមការងារ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​និង​ការ​ផ្សា​ភ្ជាប់​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ CLMV”​ ។​ លើស​ពី​នេះ​ ទេសាភិបាល​ CLMV​ ក៏​បាន​ឯកភាព​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​នៅ​ក្នុង​ផ្នែក​ប្រតិបត្តិការ​រូបិយ​វត្ថុ​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​និង​បទ​ប្បញ្ញា​តិ្ត​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​បច្ចេកទេស​នានា​ ។​

From July 30th to August 1st, 2016, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, led the delegation to attend the the Governors' meeting and events of the Four Countries-One Destination Conference on Connecting Tourism and Expanding Cooperation in Banking Sector in Yangon, Myanmar. Ministers of Tourism and Governors of Central Bank of CLMV countries, namely Cambodia, Lao People’s Democratic Republic, Republic of the Union of Myanmar and Socialist Republic of Vietnam, participated in this conference with the presence of Deputy Priministers and Vice President of CLMV. The Events were organized with the aim to enhance tourism promotion among CLMV, to attract Foreign Direct Investment, to promote CLMV as an attractive single destination and to expand the cooperation in banking system.
Furthermore, the Central Bank’s Governors of CLMV agreed to intensify their efforts to achieve meaningful progress in the banking sector cooperation under ASEAN framework. The Governors also supported the establishment of a working group on strengthening cooperation and enhancing the connectivity in banking sector among CLMV countries. In addition, the Governors agreed to further enhance mutual cooperation in the areas of monetary operation, banking supervision and regulation, and technical cooperation.