​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ស្តី​ពី​ ពិធី​ប្រកាស​ផ្សព្វផ្សាយ​ លទ្ធផល​អង្កេត​ វិនិយោគ​ផ្ទាល់​បរទេស​ ឆ្នាំ​២០១៤​
២៨ កក្កដា ២០១៦
រាជធានីភ្នំពេញ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៦ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការ​ជាមួយវិទ្យាស្ថាន​ជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងផែនការ បានរៀបចំពិធីប្រកាសផ្សព្វផ្សាយ លទ្ធផល​អង្កេតវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស ឆ្នាំ២០១៤​ នៅសណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណា ។ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានចុះហត្ថ-លេខាជាផ្លូវការជាមួយវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងផែនការ លើកិច្ចព្រមព្រៀង ស្តីពី ការអង្កេតវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស ឆ្នាំ២០១៤​ កាលពីថ្ងៃទី០២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៥ ។ ការចុះអង្កេតតាមក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាស បានចាប់ផ្តើមធ្វើឡើងក្នុងអំឡុងពេលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៥ រហូតដល់ ខែមករា ឆ្នាំ២០១៦ ។ ការអង្កេតនេះ មានសំណាកគំរូ ១២៤ ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ សហគ្រាស គ្របដណ្តប់លើវិស័យវិនិយោគផ្ទាល់​បរទេស​​នៅកម្ពុជា ។
ពិធីប្រកាសផ្សព្វផ្សាយនេះ ត្រូវបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិ​បាល​រង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានារបស់រាជ​រដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន មន្ត្រីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា មន្រ្តីវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ​នៃក្រសួងផែនការ ព្រមទាំងស្ថាប័នអន្តរជាតិ ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ សភាពាណិជ្ជកកម្ម អ្នកស្រាវជ្រាវ ផងដែរ ។​
លទ្ធផលអង្កេតវិនិយោគផ្ទាល់បរទេសមានសារៈសំខាន់ណាស់ ចំពោះធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក៏ដូចជា​ប្រទេស​កម្ពុជាទាំងមូល ផងដែរ ។ លទ្ធផលនេះ ត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់ចងក្រងស្ថិតិជញ្ជីងទូទាត់ និង​ស្ថាន​ភាព​​វិនិយោគអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា និងជាធាតុចូលដ៏សំខាន់មួយក្នុងការកំណត់នូវ​គោលនយោ​​បាយ​​​សេដ្ឋកិច្ច ការរៀបចំផែនការអភិវឌ្ឍន៍​យុទ្ធសាស្រ្ត និងការសិក្សាស្រាវជ្រាវពាក់ព័ន្ធ​នឹងបញ្ហាសាកល​ភា​វូប-​​នី​យកម្ម​ ។ លើសពីនេះ ការធ្វើអង្កេតនេះបានផ្តល់នូវ​ឱកាសដ៏ល្អដល់មន្រ្តីជំនាញរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង​មន្ត្រី​​ជំនាញ​របស់​វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ ដើម្បី​​​កសាងសមត្ថភាពធនធានមនុស្ស និងផ្តល់នូវកិច្ចសហប្រតិ-​​បត្តិការការយ៉ាងជិតស្និទ្ធិ និងផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង និងចែករំលែកចំណេះដឹងគ្នាវិញទៅមក ។
មានបទបង្ហាញ​ចំនួនពីរដែលត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងពិធីប្រកាសផ្សព្វផ្សាយនេះ (១) បទបង្ហាញស្តីពី ដំណើរការ និង​វិធីសាស្ត្រអង្កេត ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើ វិធីសាស្រ្តការជ្រើសរើស និងកំណត់សំណាក​​គំរូអង្កេត ការ​​​រៀបចំលិខិតរដ្ឋបាលផ្សេងៗពាក់ព័ន្ធ​នឹងការអង្កេត និងអំពីបញ្ហាប្រឈមក្នុងការធ្វើអង្កេតនេះ ដោយតំណាងពីវិទ្យាស្ថាន​ជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងផែនការ និង (២) បទបង្ហាញស្តីអំពី របកគំហើញនៃការធ្វើ​អង្កេតវិនិយោគផ្ទាល់បរទេស ឆ្នាំ២០១៤ ដោយផ្តោតជាពិសេសទៅលើលទ្ធផលដែលទទួលបានពីការអង្កេត និងការធ្វើការប៉ាន់ស្មានបំពេញបន្ថែម ដើម្បីធ្វើការកែតម្រូវបកក្រោយនូវទិន្នន័យវិនិយោគ​ផ្ទាល់​បរទេសដែលបាន​ចេញផ្សាយកន្លងមករហូតដល់ឆ្នាំ២០១០ ដោយតំណាងពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។

Press Release on Launching Ceremony of the Results Foreign Direct Investment Survey 2014
On 28 July 2016, a ceremony was held at the Hotel Cambodiana to launch the Results of Foreign Direct Investment Survey, 2014 under the collaboration between the National Bank of Cambodia and the National Institute of Statistics, Ministry of Planning. The National Bank of Cambodia and the National Institute of Statistics of the Ministry of Planning signed an official agreement on Foreign Direct investment Survey on June 02, 2015. This survey was conducted over the period of September 2015 to January 2016. This Survey has a sample of 124 companies, factories, and enterprises covering the field of foreign direct investment in Cambodia.
The Launching Ceremony was presided over by Her Excellency Neav Chanthana, Deputy Governor of NBC with the participation of representatives from the main relevant ministries and institutions of the Royal Government, the private sector, NBC officials, NIS officials, the Ministry Planning, international agencies, development partners, Chambers of Commerce, and researchers, etc.
The Survey Results are very crucial for NBC and the whole economy since they are used to compile Cambodia’s Balance of Payments and International Investment Position Statistics which are critical elements for setting Economic Policy, formulating Strategic Development Plan, Globalization-related Research Studies, etc. In addition, the survey work was an offer of a good opportunity to specialized officials of NBC and those of NIS for human resource development and to ensure close cooperation and exchange of practical experiences as well as for sharing their mutual knowledge.
There are two presentations made to the ceremony: (1) presentation on Survey Process and Methodology which focused mainly on Selection Method and Survey Sampling, Preparation of administrative papers for conducting the Survey, and the challenges of the survey work by NIS’s representative; and (2) presentation on the Findings of the Results of FDI Survey 2014 with the special focus on the results obtained from the survey work and supplementary estimates on backward revisions to FDI data that has been previously published down to 2010 by NBC’s representative.