សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ​ពី​ធី​ចុះ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​ស្តី​ពី​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ព័ត៌មាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ ការ​សម្អាត​ប្រាក់​និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ភេរវកម្ម​ រវាង​មជ្ឈមណ្ឌល​វិភាគ​និង​តាមដាន​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ និង​ អង្គភាព​ស៊ើបការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​
៣០ សីហា ២០១៦
​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣០​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ វេលា​ម៉ោង​ ១១:០០​នាទី​ នៅ​ធនាគារកណ្តាល​ចិន​ នាទី​ក្រុង​ប៉េ​កាំ​ង​ សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ មាន​រៀបចំ​ពី​ធី​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​ យោគយល់​ស្តី​ពី​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ព័ត៌មាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ភេរវកម្ម​ រវាង​មជ្ឈមណ្ឌល​វិភាគ​និង​តាមដាន​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​និង​អង្គភាព​ស៊ើបការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ ឯកឧត្តម​ GUO​ Qingping​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារ​ប្រជាជន​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ និង
​លោក​ជំទាវ​  នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​នា​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារជាតិ​ នៃ​កម្ពុជា​។​
​ដើម្បី​រួមចំណែក​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ព្រមទាំង​រឹត​បន្តឹង​ចំណងមិត្តភាព​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឲ្យ​កាន់តែ​រឹង​មាំ​ថែម​ទៀត​នោះ​ មជ្ឈមណ្ឌល​វិភាគ​និង​តាមដាន​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ និង​អង្គភាព​ស៊ើបការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគយល់​ស្តី​ពី​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ព័ត៌មាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ភេរវកម្ម​នេះ​ឡើង​ ។​ ការ​ចុះហត្ថលេខា​នេះ​គឺ​ផ្អែក​លើ​ស្មារតី​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ខ្ពស់​ និង​មាន​ផលប្រយោជន៍​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​នៃ​ច្បាប់​ជាតិ​របស់​អាជ្ញាធរ​នីមួយៗ​ សំដៅ​ចូលរួម​ក្នុង​ឆន្ទៈ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​ ជាមួយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ក្នុង​តំបន់​ និង​ពិភពលោក​ទាំងមូល​ ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ ទប់ស្កាត់​ ការពារ​ និង​លុប​បំបាត់​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​ និង​ហិរញ្ញប្បទាន​ភេរវកម្ម​ ព្រមទាំង​ផ្តល់​ឱកាស​ឲ្យ​អង្គភាព​ទាំង​ពីរ​បាន​សិក្សា​ស្វែង​យល់​នូវ​បទ​ពិសោធន៍​ពី​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ ។​
​គណៈប្រតិភូ​ទាំង​ពីរ​ក៏​បាន​ជួប​ប្រជុំ​ពិភាក្សា​ផ្លាស់​ប្តូរ​យោបល់​គ្នា​ អំពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការ​ប្រឆាំង​ការ​សម្អាត​ប្រាក់​ និង​ផែនការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ស្ថាប័ន​ទាំង​ពីរ​ ដោយ​ ផ្តោត​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ពង្រឹងសមត្ថភាព​និង​ការ​ផ្តល់​ជំនួយ​បច្ចេកទេស​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ ។​

The Signing on Memorandum of Understanding on the Exchange of Financial Intelligence related to Anti-Money Laundering and Combating the Financing of Terrorism between Cambodia Financial Intelligence Unit and China Anti-Money Laundering Monitoring and Analysis Center
2016-08-30
On 30 August 2016, China Anti-Money Laundering Monitoring and Analysis Center (CAMLMAC) and Cambodia Financial Intelligence Unit (CAFIU) signed a Memorandum of Understanding (MOU) on the Exchange of Financial Intelligence related to Anti-Money Laundering and Combating the Financing of Terrorism at 11AM at People’s Bank of China in Beijing, China, presided over by His Excellency Guo Qingping, Deputy Governor of the People’s Bank of China, and Her Excellency Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia.
Having understood the benefit of sustainable economic development as well as the strengthening of relationship between the two countries, CAMLMAC and CAFIU have agreed to sign the MOU on the exchange of financial intelligence related to anti-money laundering and combating the financing of terrorism (AML/CFT). This MOU is based on the spirit of cooperation and mutual interest within the framework of national laws of each Authority to join international community in the fight against money laundering and terrorism financing in the region and the world in an attempt to trace, prevent and eliminate money laundering and terrorism financing.
Both delegations have also shared views and experiences on the progress made with regards to AML/CFT and plan to strengthen cooperation focusing on training, capacity building and technical assistance.