លទ្ធផលកិច្ចប្រជុំ រវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា
ដើម្បីចូលរួមគាំទ្រលើ គោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម និងរួមចំណែកក្នុង ការអនុវត្តវិធាន ការឆ្លើយតបទៅនឹងសភាពការណ៍ធ្លាក់ចុះតម្លៃកសិផល​ ជាពិសេសស្រូវ-អង្ករ នាពេលបច្ចុប្បន្ន កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៦ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំជាមួយសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និង សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ដើម្បីពិភាក្សាអំពីស្ថានភាព និងសែ្វងរកដំណោះសមស្របជូនប្រជាកសិករ ដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់ពីការធ្លាក់ ចុះនៃតម្លៃកសិផល ។
ជារួម គ្រឹះស្ថានធនាគារនិង ហិរញ្ញវត្ថុបានតាមដាន ការផ្តល់ឥណទានទៅវិស័យកសិកម្ម យ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់​ ហើយគ្រឹះស្ថានបាននិងកំពុង ចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការគាំទ្រ ការអភិវឌ្ឍវិស័យនេះ ជាពិសេស ស្រូវ-អង្ករ តាមរយៈការផ្តល់ឥណទាន ដល់រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ និងប្រជាកសិករ ។
ក្នុងនាមជាអាជ្ញាធរត្រួតពិនិត្យវិស័យធនាគារ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានស្នើឲ្យ សមាគមធនាគារ នៅកម្ពុជា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ពិចារណាទៅលើចំណុចដូចខាងក្រោម៖
១. ស្នើគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់ បន្តនិងពង្រីកឥណទានដល់វិស័យកសិកម្ម ជាពិសេសលើផ្នែកស្រូវ-អង្ករ ក្នុងអត្រាការប្រាក់សមរម្យ
២. ស្នើគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់ ពិចារណាបន្ធូរបន្ថយលើល័ក្ខខ័ណ្ឌសងឥណទាន​ ចំពោះអតិថិជនដែលកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាខាងលើ
៣. ស្នើគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់បន្តតាមដាន និងប្រាស្រ័យទាក់ទងជាមួយអតិថជន ដែលរងផលប៉ះពាល់ ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយសមស្រប និង
៤. ស្នើឲ្យគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា បន្តអនុវត្តយន្តការកិច្ចការពារអតិថិជន ស្រ​ប តាមបទដ្ឋានអន្តរជាតិ ។
ជាការឆ្លើយតបសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជានិងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានទទួលយកសំណើទាំងនេះ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយដល់សមាជិកសមាគមដែលជាគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ សម្រាប់យកទៅអនុវត្ត ។

Outcome of the Meeting Between the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodia Microfinance Association (CMA)
2016-09-16
Phnom Penh, 16 September 2016
Outcome of the Meeting
Between the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodia Microfinance Association (CMA)
To contribute to supporting Cambodia government policy on agricultural sector development as well as to participate in taking measures responding to the current declining price of agricultural products, particularly paddy and rice, the National Bank of Cambodia, on 16 September 2016, has convinced  for a meeting with the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodia Microfinance Association (CMA) to discuss the recent situation and seek appropriate solutions for affected farmers.
In overall, banks and financial institutions have been closely monitoring the provision of loans to agricultural sector and have been actively involved in supporting the development of this sector, particularly paddy and rice, through loans extending to farmers and rice millers.
As a supervisory authority of the banking sector, the National Bank of Cambodia requested the Association of Banks in Cambodia (ABC) and the Cambodia Microfinance Association (CMA) to consider the followings:
1. Request all banks and financial institutions to consider continuing and expanding loans with affordable interest rate to agricultural sector, especially paddy and rice sector.
2. Request all banks and financial institution to consider providing more flexible repayment methods to vulnerable customers.
3. Request all banks and financial institutions to continue closely monitoring and communicating with vulnerable customers to find appropriate solutions.
4. Request all banks and financial institutions to continue implementing consumer protection mechanism based on international best practices.
In response, the ABC and CMA agreed to take these requests and disseminate among their members for implementation.