កិច្ចប្រជុំលើកទី១៩ ថ្នាក់ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាល និងរដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន+៣
កាលពីថ្ងៃទី២-៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៦ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ទេសាភិបាលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណ:ប្រតិភូ ទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំលើកទី១៩ ថ្នាក់ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលនិងរដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន+៣ នៅទីក្រុង Frankfurt ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ ។ កិច្ចប្រជុំនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងប្រចាំឆ្នាំក្នុងគោលបំណងបង្កើតជាវេទិកាសម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំវិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន+៣ ពិភាក្សាលើវឌ្ឍនភាពការងារសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុតំបន់ ក្នុងទិសដៅជំរុញសមាហរណកម្មវិស័យហិរញ្ញវត្ថុឲ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ និងពង្រឹងបណ្តាញសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុតំបន់ ។ ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាល និងរដ្ឋមន្ត្រីហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន+៣ បានអប់អរសាទរនិងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះវឌ្ឍភាពការងារសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុតំបន់ដែលសម្រេចបានកន្លងមក និងបានប្តេជ្ញាបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិបន្ថែមទៀត ដើម្បីឲ្យវិស័យហិរញ្ញវត្ថុតំបន់កាន់តែមានភាពរឹងមាំ ដែលនឹងរួមចំណែកក្នុងការគាំទ្រកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព ។
កិច្ចប្រជុំក៏បានពិភាក្សាជាមួយអនុប្រធានមូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ ប្រធានធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី និងប្រធាន AMRO (Asean+3 Macroeconomic Research Office) អំពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងបញ្ហាប្រឈមរបស់តំបន់ និងពិភពលោក និងគោលនយោបាយដោះស្រាយ ដើម្បីគាំទ្រកំណើន ។
នៅថ្ងៃទី៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៦ ឯកឧត្តម ជា ចាន់តូ ក៏បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំរវាងទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន+៣ និងទេសាភិបាលនៃធនាគារកណ្តាលអឺរ៉ុប និងបណ្តាធនាគារកណ្តាលនៃប្រព័ន្ធអឺរ៉ូ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារកណ្តាលនៃតំបន់ទាំងពីរ ។

The 19th ASEAN+3 Finance Ministers and Central Bank Governors Meeting
On May 2-3, 2016, H.E. Chea Chanto, Governor of the National Bank of Cambodia, led the delegation to participate in the 19th ASEAN+3 Finance Ministers and Central Bank Governors Meeting, held in Frankfurt, Germany. This meeting is annually organized with the objective of providing an opportunity for the ASEAN+3 financial sector’s leaders to discuss on the working progress on regional financial cooperation so as to deepen the regional financial integration and strengthen the regional financial safety net. Governors and Finance Ministers have congratulated and appreciated the achieved progress of the financial cooperation, as well as are committed to further enhancing the regional financial cooperation in order to develop the sound regional financial sector, which will contribute to sustainable economic growth in the region.
The Governors and Finance Ministers also exchanged views with the IMF, ADB and AMRO on recent global and regional economic development, challenges and policy responses.
On May 4th, 2016, H.E. Chea Chanto also attended the ASEAN+3 and Euro System’s Governors’ meeting. The objective of the meeting is to enhance the cooperation between the central banks in the two regions.